Centralne ogrzewanie czy pompa ciepła – co warto wybrać?
Wiele osób korzysta z centralnego ogrzewania, którego cena z roku na rok rośnie. Jest to związane ze wzrostem cen paliw stałych, wszak elektrociepłownie ciągle zasilane są węglem. Na drugim biegunie stoi pompa ciepła. Jeśli podłączona jest do standardowej instalacji elektrycznej, z której czerpie energię, to również jest to rozwiązanie tylko po części ekologiczne, gdyż nie emituje spalin. Zatem na co warto się zdecydować centralne ogrzewanie czy pompę ciepła?
Zalety centralnego ogrzewania
Centralnym źródłem ogrzewania jest zwykle kocioł z wbudowaną pompą, który za pomocą rurek lub kanałów powietrznych dystrybuuje ciepło do budynków. Znajduje się tylko jeden kocioł do dystrybucji ciepła, co sprawia, że w kotłowni czy części gospodarczej budynku jest więcej miejsca. Jest możliwość podłączenia dodatkowego źródła ciepła ze źródeł odnawialnych. Na pewno stałość dopływu ciepła bez konieczności „dokładania do pieca” jest tutaj dużą zaletą. Nie ma sadzy, ani dużych zanieczyszczeń wydobywających się z komina. Można wyregulować ilość ciepła dostarczanego do budynku i zmniejszyć np. na noc. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie mogą być mniejsze.
Wady centralnego ogrzewania
W przypadku źle zaizolowanego budynku dochodzi do ucieczek ciepła, a tym samym jest większe zapotrzebowanie na energię, co zwiększa też rachunki. Ponadto do prawidłowego funkcjonowania centralnego ogrzewania w każdym domu potrzebne są zbiorniki wyrównawcze. Oczywiście ich zadanie jest tutaj inne niż w przypadku urządzeń w sieci hydraulicznej. Mają bowiem zapobiegać przesadnemu wzrostowi ilości wody w instalacji w czasie pracy. Jak wiadomo wraz ze wzrostem temperatury jej ilość się zwiększa. Jednocześnie mają również rekompensować ewentualne braki, co zapobiega korodowaniu instalacji.
Jakie są walory zastosowania pompy ciepła?
Na pewno pompy ciepła zarówno powietrze-powietrze, jak i gruntowe pompy ciepła osiągają dużą wydajność i pobierają ciepło z odnawialnych źródeł. Oczywiście do ich działania potrzebny jest prąd elektryczny, jednak można go pozyskać z własnej elektrowni, czyli systemu fotowoltaiki. W ten sposób ma się w pełni zieloną energię. Pompa ciepła może współpracować z innymi źródłami ciepła, np. kolektorami słonecznymi. Pompa ciepła może dobrze współpracować z systemem rekuperacji. W przypadku modelu gruntowego można nawet nieco obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń latem, właśnie dzięki zastosowaniu połączenia pompy ciepła z rekuperacją. Pompa ciepła obniża emisję CO2 średnio o 20% w stosunku do kotłów gazowych. Zapewnia niższe koszty eksploatacji w stosunku do kotłów gazowych nawet o 50%. Oczywiście w przypadku chęci sprzedaży nieruchomości, dom, który wyposażony jest w nowoczesne, ekologiczne i tanie źródło ogrzewania łatwiej jest sprzedać. Największą korzyścią w przypadku pompy ciepła jest brak konieczności budowania komina. W związku z tym nie jest konieczne też okresowe czyszczenie, zatem koszty znowu maleją. Są przede wszystkim rozwiązaniem bezpiecznym, bo eliminują użycie paliw stałych w budynku.
Jakie wady mają pompy ciepła?
Jeśli nie zadba się o odpowiednią izolację budynku pompa ciepła nie będzie działać wydajnie. Na pewno wadą takiego rozwiązania jest spory koszt inwestycji, trzeba jednak zaznaczyć, że może zwrócić się nawet po 5-7 latach. Oczywiście wadą dla domostwa będzie uzależnienie działania pompy ciepła od energii elektrycznej. W przypadku zaniku napięcia w sieci warto dysponować dodatkowym źródłem ciepła. Pompy gruntowe zajmują sporo miejsca i nie wszędzie się sprawdzą, gdyż przestrzeń przy domu może być za mała. Z kolei pompy powietrzne mogą być uciążliwe ze względu na hałas.
Na jakie źródło ogrzewania najlepiej się zdecydować? Jak jeszcze zapewnić sobie komfort w domu i dlaczego zbiorniki wyrównawcze sieci hydraulicznej mają znaczenie?
Ze względów ekologicznych na pewno lepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła. Na pewno w przypadku starego budynku należy zastanowić się czy inwestycja będzie opłacalna, bo na pewno będzie wiązać się z innymi w postaci docieplenia ścian czy stropu. Niemniej jednak należy zauważyć, że w przypadku centralnego ogrzewania takie prace również są niezbędne, aby ograniczyć mostki termiczne. W przypadku nieocieplonego podpiwniczonego budynku o powierzchni użytkowej ok. 150 m2 koszty energii cieplnej w srogich miesiącach zimowych mogą wynieść nawet ok. 2 tys. zł. Warto przy okazji zwrócić uwagę także na komfort związany ze stałym dopływem wody z sieci wodociągowej. W pewnych godzinach jest na nią wzmożone zapotrzebowanie. Dlatego obecność zbiorników wyrównawczych jest bardzo ważna. Dzięki temu całe osiedla, czy poszczególne domostwa nie muszą narzekać na brak dostępu do wody pod odpowiednim ciśnieniem i odpowiedniej objętości strumienia.
Tak naprawdę to jaki system się opłaci w dużej mierze zależne jest od rodzaju budynku i poczynionych inwestycji. Na pewno źródłem ciepła przyszłości są pompy ciepła i to w nie najbardziej warto inwestować.