Jak wykonać garaż blaszany?

Bez wątpienia garaż blaszany należy do najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o konstrukcje garażowe. Przede wszystkim można go wykonać szybko z gotowych profili, które wymagają jedynie zamontowania na specjalnym stelażu. Można jednak wykonać garaż blaszany samodzielnie.

Przygotowanie gruntu pod blaszany garaż

Na samym początku konieczne jest przygotowanie i utwardzenie podłoża pod garaż. W końcu zawsze wyrównanie terenu jest podstawą każdej budowy. Trzeba oczywiście wybrać odpowiednią lokalizację na garaż blaszany. Podłoże nie powinno być podmokłe, nie powinny w nim zbierać się wody opadowe. Najlepiej wybrać miejsce nieco wyżej położone, czyli lekkie wzniesienie. Pod garaż blaszany należy wykonać fundament. Posadowienie garażu bezpośrednio na podłożu skutkowałoby szybkim korodowaniem jego powierzchni. Aby tego uniknąć należy zatem wykonać wylewkę betonową, a także ułożyć na podłożu płyty betonowe. Zatem nie tylko blacha potrzebna będzie do wykonania garażu, ale również beton.

Wykonanie projektu garażu blaszanego

Skoro już podłoże pod garaż jest wykonane to konieczne jest jeszcze przygotowanie projektu. Należy zgromadzić wszystkie wymiary garażu, a więc długość, szerokość i wysokość. To jednak jeszcze nie wszystko bowiem nawet jeśli konstrukcja będzie miała kształt prostokąta, to przecież trzeba jeszcze zaprojektować dach. Tutaj możliwości zasadniczo są dwie – można wykonać dach spadzisty albo płaski. Na pewno ten drugi będzie łatwiejszy do wykonania. Jeśli na danym terenie często w zimie występują obfite opady śniegu to warto przygotować projekt dachu ze spadkiem. Dzięki temu gruba warstwa pokrywy śnieżnej nie będzie obciążać konstrukcji. Projekt garażu blaszanego może zakładać także wykończenie jego wnętrza, wszak można tam zamontować panele z wieszakami czy uchwytami, choćby do powieszenia roweru albo przydatnych narzędzi. Wszystko powinno być odpowiednio rozmieszczone, tak aby strefy ze sobą nie kolidowały, a samochód postawiony wewnątrz garażu nie był narażony na uszkodzenia.

Budowa garażu blaszanego – sięgnij po klej do łączenia aluminium, a także odpowiednie wkręty

Możemy już przejść do budowy garażu blaszanego. Tutaj obędzie się bez większych niespodzianek. Budowę należy rozpocząć od wykonania ramy budynku, czyli konstrukcji nośnej. Każdy element tej konstrukcji powinien być dobrze zespawany i nie wystarczy tutaj klej do aluminium. Na pewno przyda się on jednak do innych prac precyzyjnych, np. przy dodaniu dodatkowej warstwy blachy falistej, jako elementu wzmacniającego i dekoracyjnego. Rama powinna być wykonana z grubych, stalowych kątowników. Po jej wykonaniu można przejść do montażu zadaszenia i ścian. Do ich wykonania stosuje się najczęściej ocynkowaną blachę trapezową. Docięte arkusze blachy są przytwierdzane do ramy za pomocą nitów. Drzwi można wykonać z arkuszy blachy i zawiasów i w tym przypadku najlepiej i najłatwiej wykonać drzwi uchylne.

A może garaż z gotowych elementów? Czy opłaci się bardziej od wykonanego samodzielnie?

Na twoją działkę może przyjechać już złożony garaż, który zostanie postawiony na przygotowanym przez ekipę utwardzonym terenie. W takim przypadku nie musisz się o nic martwić i już po kilku godzinach możesz cieszyć się funkcjonalnym garażem. Bez wątpienia samodzielne wykonanie garażu z blachy jest sporym wyzwaniem ze względu na to, że chociażby w dużej mierze trzeba używać elektronarzędzi takich jak spawarka czy nitownica. Ponadto potrzebna może być wiertarka i wkrętarka, choć te narzędzia raczej każdy ma opanowane. Trzeba ponieść koszt albo wynajmu albo zakupu takich narzędzi, a także materiałów czy akcesoriów takich jak choćby kleje do aluminium. Z tego względu koszty wcale nie muszą być znacznie niższe niż w przypadku gotowego garażu blaszanego. Należy zatem rozważyć wszystkie za i przeciw opłacalności budowy garażu blaszanego. Naszym zdaniem jeśli budować, to raczej garaż z bloczków betonowych, bo jest trwały i niezawodny. Garaż blaszany ma stosunkowo lekką konstrukcję, ale dzięki dodatkowym profilom i oparciu na fundamencie może być stabilny i opierać się działaniu silnego wiatru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij