Rekuperacja czy klimatyzacja – co będzie lepszym wyborem?

Wiele osób chce poprawić jakość powietrza w swoim domu nie tylko zimą, ale również latem. Istotne znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej temperatury bez dużych wydatków energetycznych czy to związanych z zużyciem paliw stałych, ekologicznych źródeł energii czy energii elektrycznej. Pytanie zatem brzmi: czy lepszym rozwiązanie będzie rekuperacja, czy może jednak klimatyzacja?

Jak działa rekuperacja?

Dla osób, które zdają sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje rekuperacja, taki dylemat nie wystąpi. Zdają sobie bowiem sprawę, że różnica w działaniu rekuperacji i klimatyzacji jest znacząca. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tego pierwszego rozwiązania. Zatem, jak działa rekuperacja? Dzięki zainstalowaniu centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, a także wbudowanym by-passie można wprowadzać do wnętrza powietrze ogrzane przez powietrze wywiewane lub takie o niższej temperaturze. By-pass w rekuperatorach jest automatyczny. To oznacza, że jeżeli system uzna, że w budynku jest zbyt ciepło, to otworzy klapę by-passu, a powietrze wywiewane z pomieszczeń ominie wymiennik ciepła. Dzięki takiemu systemowi można przeprowadzić nocne przewietrzenie budynku, bo chłodniejsze powietrze dotrze do każdego powietrza poprzez kanały wentylacyjne i anemostaty. W ciągu dnia jednak budynek będzie się nagrzewał, a ten system nie poradzi już sobie z obniżeniem temperatury. Rekuperacja może poprawić też stan wilgotności we wnętrzu ze względu na wbudowany nawilżacz powietrza. Niemniej jednak nie można postawić znaku równości pomiędzy klimatyzacją i rekuperacją, która służy głównie wymianie zużytego powietrza na świeże, bez konieczności otwierania okien, a zatem dodatkowego nagrzewania budynku w ciągu dnia, gdy temperatura latem jest wysoka. Korzyści ze stosowania rekuperacji jest zresztą więcej bo dzięki wbudowanym filtrom (w rekuperatorze i na czerpni) nawiewane jest czystsze powietrze, pozbawione alergenów, cząstek stałych. Ma się choćby mniejszy problem z owadami, bo nie trzeba otwierać okien. Jednak rekuperacja nie ochłodzi nam domu w czasie upałów.

Jakie jeszcze korzyści zyskasz dzięki stosowaniu rekuperacji?

Oczywiście rekuperacja pomoże skutecznie wywietrzyć dom latem, bo wybierze najlepszą porę na wietrzenie. Jednak świetnie sprawdza się także zimą, gdyż wybierając rekuperację z odzyskiem ciepła można ograniczyć ilość mostków termicznych, czyli ucieczek ciepła. Oczywiście wszystko będzie działać najbardziej efektywnie przy odpowiednim zaizolowaniu budynku od strony dachu i zastosowaniu odpowiednich okien i drzwi. Ciepło odzyskiwane jest z powietrza wywiewanego i przekazywane do nawiewanego. Dzięki temu przy mechanicznym wietrzeniu temperatura wewnątrz zimą nie obniża się znacząco, a tym samym kocioł grzewczy kondensacyjny albo pompa ciepła nie będą włączać się tak często i zaoszczędzi się na kosztach energii cieplnej. Oczywiście czystsze powietrze w domu dzięki rekuperacji, to również rzadsze infekcje czy ograniczenie smogu wewnątrz, dzięki stosowaniu dokładnych filtrów.

Jak działa klimatyzacja?

Już wiesz, jak działa rekuperacja, warto więc dowiedzieć się, jak działa klimatyzacja. Tutaj można zdecydować się na jeden z popularnych systemów klimatyzacji, czyli split lub multi split. W przypadku tego pierwszego montuje się jedną jednostkę zewnętrzną klimatyzacji i jedną jednostkę wewnętrzną, w pomieszczeniu największym, w którym przebywa się najczęściej. System multi split to wybór dla najbardziej wymagających. Do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest nawet kilka jednostek wewnętrznych. Do ochłodzenia powietrza wewnątrz domu potrzebny jest czynnik chłodniczy w klimatyzatorze. To właśnie dzięki niemu możliwe jest obniżenie temperatury nawet o kilkanaście stopni. Tutaj należy pamiętać, że najbardziej optymalne jest ustawianie temperatury o 8-10 stopni niższej niż na zewnątrz. Klimatyzacja zamontowana w złym miejscu i nawiewająca schłodzone powietrze bezpośrednio na użytkownika może zwiększać ryzyko infekcji. Ponadto na zdrowie wpływa również częstotliwość czyszczenia klimatyzacji. Należy to robić regularnie, by nie gromadził się kurz, ale i nie tworzył się groźny grzyb. Koniecznie trzeba sprawdzać drożność i prawidłowe odprowadzanie skroplin na zewnątrz czy też do kanalizacji. Rekomendowane są przeglądy klimatyzacji dwa razy do roku. Poza mocą chłodniczą klimatyzatory posiadają jeszcze moc grzewczą i mogą być alternatywą dla elektrycznego grzejnika zimą.

Które rozwiązanie wybrać? Czy można łączyć je w jednym budynku?

Klimatyzator ochłodzi wnętrze, ale nie spowoduje wymiany powietrza zużytego na świeże. Z kolei rekuperator nie może mocno obniżyć temperatury wewnątrz budynku. To rozwiązania służące całkiem innym celom, choć rekuperacja może nieznacznie poprawić komfort przebywania w domu latem, to jednak nigdy nie zastąpi klimatyzacji. Podobnie klimatyzacja nie może zastąpić wentylacji mechanicznej. Te rozwiązania można połączyć w jednym budynku. Potrzebny jest odpowiedni projekt. Te systemy i urządzenia jednak doskonale się uzupełniają.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij