Awarie i naprawa instalacji grzewczej – wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

Instalacja grzewcza jest mocno obciążona w sezonie. Może jednak ulec awarii zarówno w czasie sezonu, jak i po sezonie. Oczywiście w pierwszym przypadku trzeba będzie usunąć ją jak najszybciej. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak usunąć awarię instalacji grzewczej.

Niedziałająca pompa centralnego ogrzewania – jak poradzić sobie z tym problemem?

Przyczyną niedziałania pompy może być jej nieprawidłowe podłączenie, zatem na początek trzeba sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały prawidłowo podłączone. Jeśli pompa nie pompuje możesz ją rozkręcić i ruszyć wirnikiem. Istnieje prawdopodobieństwo, że ten ostatni uległ stopieniu lub naruszeniu. Oczywiście wszystkie urządzenia grzewcze obecnie oparte są na automatyce, zatem należy zweryfikować czy problemem nie jest nieprawidłowe ustawienie sterowników. Można oczywiście przywrócić ustawienia fabryczne i przetestować funkcjonalność pompy CO. Problemem może być także zapowietrzenie kaloryfera lub kilku grzejników. Należy przystąpić do wyeliminowania tego problemu.

Awaria instalacji grzewczej – jak odpowietrzyć grzejniki?

Zapowietrzony grzejnik może oddawać ciepło tylko w dolnej części, a w górnej pozostawać zimny. Zatrzymanie powietrza jest tego przyczyną. Należy sięgnąć po klucz do odpowietrzania, otworzyć zawór i poczekać aż zacznie uchodzić powietrze. Gdy z grzejnika zacznie kapać woda zamykasz zawór. Musisz także sprawdzić, czy ciśnienie na kotle jest wyregulowane. Zimny grzejnik w innych rejonach czyli u dołu lub na środku to konsekwencja nagromadzonej rdzy lub kamienia, które utrudniają przepływ wody. W tym przypadku samodzielne odpowietrzanie nie będzie skuteczne, trzeba skorzystać z usług hydraulika. Przyczyną awarii grzejników może być też niskie ciśnienie w instalacji lub awaria termostatu. Gorące i zimne grzejniki mogą występować również na różnych poziomach domu. Gdy zimne grzejniki znajdują się na dole, to przyczyną może być wadliwe działanie pompy. Naprawa może w tym przypadku wiązać się z odkamienianiem całego systemu przez specjalistę. Gdy grzejniki są zimne na górze, to najprawdopodobniej problemem jest zbyt niskie ciśnienie w kotle. Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie większej ilości wody do systemu. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie prawidłowego ciśnienia na wszystkich poziomach domu.

Wyciek z instalacji CO – jak sobie z nim poradzić?

Może dojść do poważnej awarii, czyli wycieku z instalacji CO. W tym przypadku potrzebne jest wykonanie uszczelnienia. Oczywiście można spróbować dokręcić rurę, jeśli nieszczelność występuje w miejscu łączenia. Tę pracę należy wykonać precyzyjnie i z wyczuciem, by nie doszło do uszkodzenia rury czy też złącza. Jeżeli wyciek jest poważny, to oczywiście trzeba zastosować środek uszczelniający. Może być to klej do aluminium, jeśli rury w instalacji wykonane są właśnie z tego materiału.

Niewydajny kocioł grzewczy wymień na nowy

Może się zdarzyć tak, że awarie kotła grzewczego są naprawdę częste z powodu tego, że jest już dosyć wyeksploatowany. Jeżeli kocioł ma 10 czy 15 lat, to może warto pomyśleć nad jego wymianą, a nie ciągle borykać się z kolejnymi awariami instalacji grzewczej. Jest to tym bardziej zasadne, że obecnie nadal można uzyskać dotację na wymianę źródła ciepła na nowe i bardziej ekologiczne. Oczywiście jeżeli decydujecie się na pozostawienie starego kotła grzewczego, który jeszcze spełnia niezbędne kryteria, to musicie pamiętać o regularnych przeglądach i serwisowaniu. Dzięki nim można zapewnić sobie większe bezpieczeństwo funkcjonowania instalacji grzewczej, a jednocześnie szybciej wykryć ewentualne awarie. Gdy powstają nieszczelności, można zastosować łączenie klejem aluminium. Spoiwo przyda się również do izolacji rur CO. Takie izolacje mogą zmniejszyć koszty ponoszone za ogrzewanie, zatem warto się na nie zdecydować. Sprawdzają się zastosowane na rurach pionowych, jak i tych poprowadzonych horyzontalnie.

W przypadku niewielkich awarii CO można poradzić sobie samodzielnie. Warto pamiętać, że regularne kontrole mogą uchronić przed tego rodzaju przykrymi niespodziankami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij