Inteligentne domy: Integracja pilotów do bram z systemami domowej automatyki

Inteligentne domy: Integracja pilotów do bram z systemami domowej automatyki

Automatyzacja standardowych codziennych czynności jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania względem komfortu. Coraz chętniej odsuwamy się od powtarzalnych czynności manualnych na rzecz ich zautomatyzowania. Tak działają nowoczesne inteligentne domy, oparte na niezwykle zaawansowanych technicznie algorytmach, dzięki którym oszczędzamy czas i pieniądze, a także podnosimy swoje bezpieczeństwo. Czasami niepotrzebny okazuje się nawet pilot do bramy! Jak to możliwe? Odpowiadamy!

Czym jest pilot do bramy?

Pilot do bramy to bezprzewodowy nadajnik, który służy do otwierania różnego typu bram, w tym wjazdowych i garażowych, obsługiwanych siłownikami elektrycznymi lub hydraulicznymi i wyposażonych w odpowiedni sterownik. Współczesne piloty do bram wyglądają zawsze dość podobnie i działają w praktycznie taki sam sposób – w niewielkiej obudowie znajduje się nadajnik FM lub AM działający na wybranym paśmie częstotliwości oraz przyciski i bateria. Przyciski odpowiadają za wyzwolenie zadziałania systemu bramy, czyli siłownika, poprzez wysłanie sygnału bezprzewodowo do sterownika. Do niedawna sygnał miał postać stałego kodu, podczas gdy obecnie wykorzystuje się system zmiennokodowy, który polega na resetowaniu kodu i przypisywaniu do pilota nowego, wygenerowanego losowo, który zadziała podczas kolejnego otwarcia bramy.

Piloty do bramy nie muszą być jednak bezprzewodowe – na rynku i u większości producentów znajdziemy także modele naścienne czy puszkowe oraz wiele innych wariantów. Ich wadą jest potrzeba wyjścia z auta, zaletą natomiast łatwość instalacji i obsługi.

Jakie są piloty do bram do systemu inteligentnego domu?

Otwarcie bramy garażowej za pomocą pilota wymaga naciśnięcia przycisku z pewnej odległości. Stosunkowo niewielkiej – realny zasięg zależy od pogody, zakłóceń po drodze oraz wielu innych parametrów, przez które wraz z odległością znacznie spada możliwość odbioru kodu przez sterownik.

Piloty do bram to nowoczesne urządzenia o sprawdzonym działaniu, lecz powoli i one zyskują u niektórych osób miano przestarzałych. Jak to możliwe? Głównie ze względu na informatyzację. Obecnie bramę garażową, a w zasadzie sterownik, można podłączyć do internetu, wykorzystując w tym celu kartę SIM lub przewód internetowy, czy nawet istniejącą, domową sieć Wi-Fi. 

Podłączenie bramy garażowej lub wjazdowej do sieci otwiera przed jej użytkownikiem szereg niezwykle ciekawych możliwości. Należy do nich:

  • Możliwość otwierania i zamykania bramy zdalnie

Standardowy pilot w celu komunikacji z bramą wymaga wysłania do niej bezprzewodowego sygnału, który musi dotrzeć do sterownika w niezmienionym stanie. To ogranicza jego zastosowanie i odległość użytkową do raptem kilkudziesięciu lub kilkuset metrów. Bramy ze zintegrowanym sterownikiem Wi-Fi można obsługiwać zdalnie, wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu. Można otworzyć bramę kurierowi i zamknąć ją po czasie, kiedy opuści naszą posesję.

  • Możliwość łączenia pilota z innymi systemami inteligentnego budynku

Warto wiedzieć, że pilot do bramy można zintegrować z wieloma innymi rozwiązaniami technicznymi. Można je połączyć np. z kamerą, w celu automatycznego zamknięcia po wykryciu, że samochód zatrzymał się w garażu bądź też z oświetleniem domu, aby zostało uruchomione w chwili otwarcia się bramy. Możliwości są w zasadzie nieograniczone.

  • Pewność zachowania pełnego bezpieczeństwa

Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo. Pilot do bramy można w pewnych okolicznościach sklonować i podrobić, inaczej jest w przypadku obsługi bramy przez internet – wówczas otwarcie jej jest możliwe wyłącznie przez wybrany telefon lub komputer.

  • Możliwość obsługi głosowej

Niektóre piloty do bram w wersji online umożliwiają otwieranie skrzydła lub rozsuwanie bramy poprzez wydanie komendy głosowej do wybranego asystenta głosowego, np. Siri w przypadku Apple HomeKit. Tak naprawdę proces otwierania bramy można zredukować do dwóch słów „Hej Siri, otwórz bramę” – tyle wystarczy, aby brama rozsunęła się na czas naszego przyjazdu. Tym bardziej że można to zrobić dosłownie zawsze – również zdalnie.

Czy warto postawić na inteligentne piloty do bram?

Zdecydowanie tak! To nowoczesność, która dodatkowo zmniejsza ilość pracy wymaganej podczas otwierania bramy do niezbędnego minimum, czyli wypowiedzenia jedynie kilku słów i jeszcze więcej – pilot do bramy online można zaprogramować w taki sposób, aby otwierał bramę po wykryciu naszej pozycji w czasie rzeczywistym. Wystarczy, że stworzymy system automatyzacji na podstawie danych GPS – jeśli brama „wykryje” obecność Twojego smartfona w pobliżu (zazwyczaj każdy podróżuje z telefonem), to automatycznie rozpocznie proces otwierania bramy i zamknie ją w momencie upływu pewnego czasu lub po wykryciu ruchu w kamerze znajdującej się w garażu.

Możliwości są tysiące, czasami jednak standardowy pilot do bramy okazuje się lepszym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy nie zależy nam na automatyzacji, a sam proces wymiany sterownika byłby zbyt kosztowny w stosunku do jego efektywności i rezultatów. 

Partnerem artykułu jest bonmario.com.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij