Jak zaaranżować małą kuchnię zgodnie z zasadami hygge?
Kuchnia określana jest często sercem domu czy mieszkania, dlatego też jej aranżacja ma bardzo duże znaczenie. Warto pamiętać, że liczy się zarówno funkcjonalność, jak i estetyka. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam, jak zaaranżować kuchnię, tak aby była ergonomiczna i w myśl filozofii hygge. Co ciekawe to może się udać, nawet jeśli powierzchnia użytkowa nie jest duża.
O filozofii hygge zdań kilka
Filozofia hygge jest duńską filozofią szczęścia. Samo słowo oznacza komfort, przytulność czy wygodę. Koncept narodził się w Danii w XIX wieku i zakłada, że należy cieszyć się małymi rzeczami, a przebywanie w pięknym otoczeniu zapewnia szczęście i spełnienie. W przypadku filozofii hygge nacisk kładziony jest zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność. Do tego w pomieszczeniu powinien panować minimalizm, gdyż nadmiar jest szkodliwy. Czy warto urządzić wnętrze kuchni w myśl filozofii hygge? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! W końcu nie od dziś wiadomo, że Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie.
Ergonomia rzecz ważna – jak urządzić każdy centymetr kuchni
Mała kuchnia może być dobrze urządzona. Nie musicie wcale się natrudzić, by to zrobić. Przede wszystkim pamiętajcie o wysokiej zabudowie. Dobrze sprawdzą się także półki narożne. W ten sposób rzeczywiście wykorzystacie całą przestrzeń. Kolejnym ważnym elementem jest sam materiał. Wcale nie musicie wybierać drogich mebli drewnianych. Możecie postawić na te z płyty meblowej, która jest trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym dużo tańsza. Zamiast metalowych uchwytów wybierzcie frezowania, które są minimalistyczne, ale też wygodne w użytkowaniu. W kuchni ważne jest oświetlenie, dlatego też postawcie na jasne barwy światła, zaś same jego oprawy nie powinny przytłaczać przestrzeni. Zamiast dużych żyrandoli, lepiej postawić na oświetlenie punktowe typu oczka LED. Świetnie prezentują się w przypadku sufitów podwieszanych. Można również wybrać plafony.
Szafa na wymiar w kuchni? My jesteśmy na tak!
Czasami niecodzienne rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze, choć szafy kojarzą się raczej z sypialnią czy przedpokojem, to naprawdę dobrze sprawdzają się również w kuchni. Tutaj polecamy Wam szafy na wymiar. Pruszków jest miastem, gdzie działa firma Jago, którą Wam polecamy. Co zyskacie decydując się na szafę w kuchni? Oczywiście sporo miejsca, a także nietuzinkowe rozwiązanie aranżacyjne. Doda ona Waszej kuchni sporo stylu, a jeżeli wybierzecie model z lustrzanymi drzwiami przesuwnymi, to dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. Również w przypadku takiej szafy pamiętajcie o wysokiej zabudowie. W górnych półkach można trzymać przedmioty, których rzadko się używa, natomiast w tych znajdujących się niżej, można umieścić garnki, zastawy, czy nawet sztućce. Jeżeli chcecie jeszcze bardziej uporządkować przestrzeń, to polecamy Wam szafę z szufladami. Dzięki temu utrzymanie porządku będzie jeszcze łatwiejsze.
Kolorystyka rzecz ważna
Filozofia hygge określa również, na jakie kolory warto postawić, a jakich należy unikać. Na pewno nie warto wybierać ciemnych barw, gdyż przytłaczają one wnętrze. Warto zdecydować się na biele, jasne szarości, czy odcienie beżu, które są bardzo praktyczne i funkcjonalne, a przy tym mają w sobie sporo minimalizmu. Do tego jeszcze są ponadczasowe i nie wychodzą z mody. Nie zapomnijcie również o dodatkach, które powinny być i praktyczne i stylowe. W końcu nie od dziś wiadomo, że dekoracje są swoistą kropką nad „i” i dopełniają estetykę wnętrza. Co więc wybrać? Na pewno warto postawić na puszki do przechowywania z napisami, które ułatwią znalezienie składników czy przypraw w czasie gotowania, czy przygotowywania posiłków. Do tego pasować będzie chlebak. Koniecznie wybierzcie model wykonany z drewna, który za sprawą słoi i sęków jest unikalny i wpisuje się w naturalistyczną aranżację.
Kuchnia w duchu filozofii hygge obejmuje także zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych. W tym przypadku warto postawić na farbę zmywalną. Do tego na podłodze warto umieścić panele winylowe, a pomiędzy szafkami płytę szklaną z napisem motywacyjnym bądź cegłę.