Jak urządzić kuchnie połączoną z jadalnią i stworzyć praktyczną przestrzeń?

Jadalnia w nowoczesnych domach często łączona jest z kuchnią, bo otwarte przestrzenie pozwalają osobom przygotowującym posiłki uczestniczyć w rozmowach, a jednocześnie zapachy mogą szybciej roznosić się po całym wnętrzu – co bywa plusem, ale i minusem, gdy coś się przypali. Generalnie jednak kuchnia z jadalnią ma wiele zalet. Warto dowiedzieć się jak urządzić takie wnętrze i stworzyć praktyczną przestrzeń.

Wykończenie, czyli jak wyróżnić obie przestrzenie albo stworzyć jednolity wystrój

Można zróżnicować choćby wysokość sufitu i np. w kuchni stworzyć owalny sufit podwieszany, a w jadalni umieścić listwy przysufitowe podświetlane. W części jadalnianej, która jest nieco oddalona od kuchennych oparów mogą znaleźć się tapety winylowe, które jednocześnie są wysoce odporne na wilgoć. Sprawdzą się też te z włókna szklanego. Motyw na tapetach można powtórzyć w kuchni, np. na płycie szklanej pomiędzy szafkami kuchennymi. Podział można stworzyć wybierając inne kolory albo odcienie danej barwy na ściany. Można też zdecydować się na lamele w jadalni i panele korkowe w kuchni. A możliwości jest zdecydowanie więcej, by stworzyć kontrastujące albo dopełniające się wzajemnie strefy.

Meble kuchenne mogą być utrzymane w podobnym stylu jak jadalniane, choć można też bawić się kontrastami

Jeżeli wybierasz drewniane ryflowane meble do jadalni takie jak kredens czy witrynę, a także regał, to także w części kuchennej mogą się znaleźć meble zdobione w ten sam sposób. Gdy chcecie postawić na wykończenie na wysoki połysk to meble foliowane mogą znaleźć się zarówno w kuchni, jak i jadalni, choć można pokusić się o drobny kontrast, to znaczy wybrać matowe powierzchnie zestawione z połyskującymi w kuchni i jadalni. Aby wnętrze było praktyczne, na pewno trzeba też wybrać odpowiedni stół. Sprawdzi się owalny, który można łatwo powiększyć o dodatkowy moduł po rozsunięciu. Lite drewno jest niezwykle solidne i eleganckie, ale jeśli preferujecie stylistykę hi-tech, to możecie wybrać nawet blat szklany, transparentny, oczywiście wykonany ze szkła hartowanego. By zwiększyć jego walory praktyczne, wystarczy dobrać do niego tekstylne podkładki, które będą umieszczone pod każdym nakryciem. Aby przestrzeń była praktyczna stół powinien znajdować się naprzeciw blatu roboczego czy też wyspy kuchennej. Kuchnia z wyspą w otwartym większym pomieszczeniu bardzo dobrze się sprawdzi. Choć jest pewien mankament, gdyż łatwo przenosi się brud po całym wnętrzu. Ale wystarczy uważna praca, a w razie pewnej niezdarności pomoże użycie mopa parowego.

kuchnia z jadalnią

Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni połączonej z jadalnią? Lampy wiszące nad stołem będą absolutnym must have

Na praktyczność jadalni połączonej z kuchnią wpływa dobór i rozmieszczenie oświetlenia. Bez wątpienia lampy wiszące nad stołem ustawione szeregowo lub w rzędzie, zgodnie z kierunkiem ułożenia stołu, świetnie się sprawdzą. Można oprawy dopasować do stylistyki wnętrza i zdecydować się np. na modele i industrialnymi, widocznymi żarówkami. Takie oświetlenie sprawdzi się gdy we wnętrzu dominuje surowość, beton dekoracyjny, cegła, kamień i drewno. W kuchni oświetlenie znajdzie się nie tylko w suficie podwieszanym, ale również pod szafkami i nad blatami roboczymi. W części jadalnianej, np. obok kredensu, witryny albo regału można umieścić jeszcze kinkiet. Może być stworzony z tworzywa sztucznego i mieć otwartą formę. Z kolei do kuchni sprawdzi się oczywiście model zamknięty, bo tu potrzebne jest oświetlenie odporne na warunki podwyższonej wilgotności.

Poznajcie dodatki do kuchni z jadalnią, które stworzą praktyczną przestrzeń

W jadalni łączonej z kuchnią nie może zabraknąć regału wiszącego, który będzie spajał dwie przestrzenie. Na nim mogą być umieszczone książki kucharskie i z poradami dotyczącymi diet i żywienia. Nawet jeśli na co dzień korzysta się z przepisów w sieci, taki element we wnętrzu prezentuje się świetnie. Ponadto w jadalni na ścianie obok stołu można umieścić zdjęcia z organizowanych okolicznościowych imprez, a nawet multiramę z różnymi ujęciami. Te zdjęcia można podświetlić albo kinkietem albo stosując taśmy LED.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij