Punkt sprzedaży butli gazowych – jakie zabezpieczenia należy wprowadzić?

Coraz więcej prywatnych osób, ale i przedsiębiorców decyduje się na założenie punktu sprzedaży butli gazowych. Wbrew pozorom takie rozwiązanie często jest korzystne pod kątem finansowym. Jednocześnie trzeba pamiętać, że konieczne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Ponad 4 miliony polskich gospodarstw nadal korzysta z butli gazowych, dlatego też ich sprzedaż jest opłacalna. Warto dowiedzieć się o zabezpieczeniach przeciwpożarowych punktów dystrybucji butli gazowych.

Jak powinien być usytuowany kontener?

Przedsiębiorcy i osoby prywatne mogą prowadzić punkty dystrybucji gazu, nawet na swojej działce. Dotyczy to gazu płynnego propan-butan w butlach do 11 kg. Jednocześnie trzeba pamiętać, że niezbędne jest przestrzeganie właściwych przepisów. Kontenery muszą być odpowiednio usytuowane. Butle można składować w kontenerach o konstrukcji ażurowej. Tutaj istnieje limit, a mianowicie łączna masa gazu w butlach nie może przekraczać 440 kg. Ponadto istnieją wytyczne dotyczące odległości, w jakiej muszą znajdować się kontenery z butlami od budynków użyteczności publicznej czy domów mieszkalnych. W tym przypadku przepisy są jednoznaczne. Jeżeli kontener wykonany jest z elementów palnych, to ta odległość nie może być mniejsza niż 8 metrów. Natomiast od studzienek, innych zagłębień, czy granicy działki, ta odległość nie może być mniejsza niż 3 metry. Jeżeli jednak zastosuje się ścianę REI 120, to ta odległość zmniejsza się do co najmniej 2 metrów od zabudowań, biorąc pod uwagę ich poziom i 9 metrów, biorąc pod uwagę pion. Ściana REI 120 stanowi doskonałe zabezpieczenie. Otóż zapobiega rozprzestrzenianiu się pożaru do 120 minut i przez ten czas ma chronić konstrukcję nośną, co w razie ewentualnego wybuchu i pożaru pozwala na przeprowadzenie ewakuacji.

Wyposażenie w niezbędny sprzęt gaśniczy

Przepisy wchodzące w skład rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych jasno określają, w jaki sprzęt gaśniczy musi być wyposażony punkt sprzedaży butli gazowych. W przypadku składowania gazu płynnego o masie do 440 kg należy posiadać przynajmniej jedną gaśnicę proszkową o masie 9 kg. Dopuszczalne jest też stosowanie dwóch gaśnic CO2 o masie po 5 kg. Każdy sprzęt gaśniczy, który znajduje się na wyposażeniu musi być poddawany okresowym badaniom i konserwacji. Dodatkowo należy oznaczyć sprzęt i umieścić go w widocznym miejscu. Tutaj konieczne jest stosowanie znaków bezpieczeństwa.

Przygotowanie instrukcji postępowania na wypadek powstania pożaru

Pożary w składowiskach, gdzie przechowuje się butle gazowe zdarzają się rzadko. Niemniej należy mieć przygotowaną instrukcję postępowania na wypadek powstania takiego pożaru. Powinny na niej znajdować się numery telefonów alarmowych, a także określony sposób działania, który ma zapewnić przeprowadzenie ewakuacji i optymalną ochronę mienia. Niewątpliwie przestrzeganie tych przepisów jest niezbędne, a jeżeli przedsiębiorca, czy osoba prywatna nie dostosuje się, to może otrzymać wysokie sankcje finansowe, a w tym przypadku kary są naprawdę duże.

Oznakowanie terenu znakiem zakazu używania otwartego ognia

Prowadząc działalność związaną ze sprzedażą butli gazowych trzeba pamiętać, że potencjalne ryzyko pożaru czy wybuchu występuje, a to oznacza, że należy robić wszystko, co sprawi, iż będzie ono zniwelowane. Na pewno poza zastosowaniem oznakowania dotyczącego usytuowania podręcznego sprzętu gaśniczego, trzeba także zastosować znak zakazu używania otwartego ognia. Ten przepis znajduje się w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 roku. Znak powinien być usytuowany w widocznym miejscu, tak aby został od razu zauważony. Wszelkie palenie na terenie zakładu jest zabronione. Dotyczy to jednak nie tylko klasycznych papierosów, ale także e-papierosów.

Prowadzenie punktu sprzedaży butli gazowych może być biznesem bądź sposobem dorobienia do dochodu. Niemniej jednak trzeba pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Warto też zainwestować w ścianę REI 120. Dzięki temu ryzyko związane z pożarem i jego rozprzestrzenieniem będzie mniejsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij