Sypialnia w ludwikowskim stylu? My jesteśmy na tak. Poznajcie sposoby jak to zrobić
Styl ludwikowski nawiązuje do czasów Ludwika XIV, czyli barokowego stylu charakterystycznego dla wersalskich wnętrz i nawiązującego do paryskiej architektury. Jak zatem urządzić sypialnię w stylu „Króla Słońce”? Poznajcie sposoby na urządzenie wytwornego wnętrza, gdzie dobrze się wyśpicie i wypoczniecie.
Po pierwsze: eleganckie tapety winylowe z ornamentowymi wzorami, a także angielska boazeria
Warto zacząć od wykończenia ścian. W końcu każdy element będzie miał w tym stylu ogromne znaczenie i aby było wytwornie nie można zapomnieć o dekoracyjnym wykończeniu ścian. Świetnym wyborem może być boazeria angielska. Jej zaletą jest fakt, że można malować ją na dowolne kolory. Górną część ściany można wypełnić tapetami winylowymi. Owe tapety koniecznie powinny być zdobione ornamentami, choć można pokusić się o tapetę jednokolorową ze złotym lub srebrnym, delikatnym linearnym zdobieniem. Będzie ono pasować do charakterystycznych dodatków, takich jak kryształowe żyrandole. Warto podkreślić fakt, że tapety winylowe świetne wyciszają wnętrze. Zapewniają też komfort termiczny, zatem świetnie sprawdzają się do sypialni.
Po drugie: klasyczne parkiety charakterystyczne dla pałacowego stylu
Skoro wiemy już jak będą wyglądały ściany, to czas zająć się podłogami. Na nich warto położyć klasyczny parkiet. Tutaj możliwości wbrew pozorom jest sporo. W końcu sposobów montażu parkietu jest bardzo wiele. Macie więc znaczenie więcej możliwości niż ułożenie parkietu w kształcie jodełki. Na pewno sprawdzi się klasyczna kolorystyka drewna Warto również pamiętać o woskowaniu w celu wydobycia koloru i jednocześnie zabezpieczeniu powierzchni. Taka podłoga ma pewną wadę. Będzie nieco śliska, zwłaszcza po zabiegach konserwujących. Warto zatem pamiętać, by zaopatrzyć się w miękkie kapcie z antypoślizgową podeszwą i używać ich w sypialni.
Po trzecie: serce sypialni, czyli duże łoże z baldachimem
Warto przejść do elementów wyposażenia. Rozpoczniemy od tego najważniejszego czyli łóżka i warto poświęcić mu więcej uwagi. Drewniane duże łóżko z wezgłowiem będzie absolutnym must have. Nie musi być to łóżko rzeźbione, bo można efekt wytworności uzyskać w inny sposób. Mianowicie wystarczy stworzyć nad łóżkiem baldachim, wieszając go np. na belkach stropowych w sypialni albo hakach na suficie. Nie będzie to zatem klasyczne łoże z bladachimem, choć i o takie można się pokusić. Meble klasyczne to te w odcieniach brązu, ale i białe. I na jedno z tych rozwiązań w przypadku łóżka do sypialni w stylu ludwikowskim można się zdecydować. By uzyskać taką stylistykę można dobrać odpowiednią, jedwabną pościel, a wezgłowie ozdobić licznymi dekoracyjnymi małymi poduszeczkami. Ważne by do łóżka wybrać wygodny materac, najlepiej kieszeniowy.
Po czwarte: postaw na meble klasyczne do sypialni, czyli sekretarzyki, witryny i szafki nocne
Oczywiście nie samo łóżko będzie tworzyło naszą aranżację. Warto dobrać do niego funkcjonalne, niewielkie szafki nocne w tym samym kolorze i stylu. Bez wątpienia niezbędna będzie również szafa ubraniowa. Oczywiście wybierając meble klasyczne należy postawić na szafę uchylną. Witryny, zwłaszcza te stylizowane albo przynajmniej wypełnione ceramicznymi dodatkami zdobionym szkłem także się sprawdzą. Do ludwikowskiego wnętrza możecie wybrać także sekretarzyki, które były charakterystycznym elementem wyposażenia pałacowych wnętrz.
Wybierz niezbędne dodatki do sypialni w ludwikowskim stylu i pamiętaj o oświetleniu z abażurem. Na pewno lampki nocne ozdobione drapowanym materiałem doskonale się sprawdzą. Warto wybrać także wspomniane już żyrandole. W sypialni w ludwikowskim stylu zamiast dużej fotografii, warto umieścić reprodukcję w bogato zdobionej ramie. W końcu w pałacowych wnętrzach eleganckich obrazów nie brakowało. Jeśli chcecie być nieco ekstrawaganccy, to zawsze możecie postawić na własny obraz olejny w ramie, jeśli znajdziecie artystę, który go wykona. Na pewno taki element będzie zwracał na siebie uwagę. Może być utrzymany w barokowym stylu. W ten sposób zachowa się charakter ludwikowskiego wnętrza.