Układanie kostki brukowej - jaka cena za m2

Układanie kostki brukowej – jaka cena za m2?

Wykonanie podjazdu z kostki brukowej wiąże się z poniesieniem sporych wydatków. Cena za m2 nawierzchni z tego materiału jest różna i zależna od wielu czynników. Na ostateczny koszt ma wpływ rodzaj podbudowy i jej grubość. Nie bez znaczenia są indywidualne stawki proponowane przez poszczególne firmy budowlane. Ile kosztuje zagospodarowanie przestrzeni z wykorzystaniem kostki brukowej i jak wybrać odpowiednią firmę do przeprowadzenia tego typu prac?

Wybór materiału ma ogromny wpływ na ostateczny koszt

Tak naprawdę koszt wykonania podjazdu z kostki brukowej w dużej mierze zależny jest od ceny materiałów, które zastosujemy do jego budowy. Cena 1 m2 kostki brukowej waha się w zależności od rozmiaru i producenta w przedziale 30-120 zł. Dobrej jakości kostka w modnym wzorze powinna zamknąć się w cenie 50-60 zł za m2.

Pamiętajmy, że na cenę kostki brukowej ma wpływ rozmiar, kształt i sposób jej barwienia.

Indywidualne warunki gruntowe

Aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje zadanie, musimy odpowiednio przygotować podłoże. W zależności od warunków gruntowych konieczne jest wybranie odpowiedniej ilości ziemi, która zastąpiona zostanie kruszywem lub suchym betonem. Średni koszt przygotowania terenu pod kostkę może wahać się w przedziale od 10 do nawet 30 zł za metr kwadratowy.

Im więcej ziemi trzeba wybrać, tym dłużej pracować będzie koparka, a to przekłada się bezpośrednio na ostateczny koszt przygotowania terenu. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy inwestor posada miejsce, gdzie można tę ziemię wysypać. Jeśli firma brukarska musi ją wywieźć we własnym zakresie, to usługa staje się jeszcze droższa.

Układanie obrzeży  palisad

Pomimo że większość firm brukarskich wlicza te prace do ostatecznego rachunku, w dalszym ciągu spotkać możemy się z ofertami, które traktują ten punkt jako odrębnie wyceniane prace. Warto więc przed wyborem konkretnej firmy dogadać się z fachowcami i wynegocjować odpowiednie warunki.

Koszt zamontowania jednego obrzeża betonowego to około 10-15 zł. Jak łatwo się zorientować w przypadku dopłat do ich montażu uzbiera się całkiem pokaźna kwota, którą przyjdzie nam zapłacić za te prace.

Rodzaj podbudowy ma ogromny wpływ na ostateczną cenę

Wiele osób szukając informacji o cenie montażu kostki brukowej, skupia się wyłącznie na robociźnie, która mieści się przeważnie w cenie do 50 zł za m2. Niezwykle istotnym elementem podjazdów wykonanych z bruku jest jednak podbudowa. Można ją wykonać na dwa sposoby, z wykorzystaniem kruszywa odpowiedniej gradacji lub suchego betonu, który układa się na piasku.

Stosując kruszywo w postaci klińca drogowego, podnosimy ostateczny koszt ułożenia kostki brukowej.

Ile ostatecznie zapłacimy za 1 m2 kostki brukowej z montażem?

Na ostateczną cenę wpływ ma kilka czynników takich jak:

  • rozmiar kostki brukowej i jej kształt,
  • rodzaj podbudowy,
  • doświadczenie konkretnej ekipy,
  • wielkość powierzchni do wybrukowania.

Pomimo tego, że trudno określić ostateczny koszt to można przyjąć, że powinien mieścić się on w przedziale 80-170 zł za m2. Oczywiście jest to mocno szacunkowa cena, która może znacznie wzrosnąć, gdy zamiast betonowych obrzeży zdecydujemy się na drogie palisady. Wybór ekstremalnie drogiej kostki brukowej o grubości przekraczającej 8 cm również może znacząco podnieść koszt całej inwestycji.

Pamiętajmy, by przed wybraniem wykonawcy dogadać wszystkie szczegóły, które mogą mieć wpływ na ostateczną cenę usługi. Warto zwrócić uwagę na kwestie wywozu niepotrzebnej ziemi czy układania obrzeży. Niedogadanie takich detali może spowodować późniejsze nieporozumienia.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij