Kwiaty doniczkowe do domu - poznaj popularne nazwy i odmiany

Kwiaty doniczkowe do domu – poznaj popularne nazwy i odmiany

Żywe rośliny doniczkowe są doskonałym elementem dekoracyjnym we wnętrzach domów i mieszkań. Posiadanie roślin wpływa pozytywnie na nastrój, sprawia, że pomieszczenia są przytulne i zachwycające. Przedstawiciele flory poprawiają nie tylko estetykę wnętrza, ale też wpływają korzystnie na parametry wilgotnościowe i na jakość powietrza. Kwiaty doniczkowe do domu – poznaj popularne nazwy i odmiany.

Egzotyczne rośliny ozdobne z liści

Tropikalne rośliny cieszą się niebywałą popularnością i wbrew pozorom są dość łatwe w uprawie, jeśli pozna się ich wymagania. Mowa tutaj głównie o pnączach z rodzaju filodendron, o marantach i monsterach. Tropikalne pnącza wymagają dość wysokiej temperatury otoczenia oraz dużej wilgotności powietrza. Charakteryzują się pięknymi i niezwykle dekoracyjnymi liśćmi oraz szybkim wzrostem. Mogą mieć przebarwione i pstrokate blaszki liściowe, ta cecha zależy od odmiany. Poniżej kilka łatwych i wdzięcznych egzotycznych roślin doniczkowych, które z powodzeniem można uprawiać w mieszkaniu.

Filodendron czerwieniejący – gatunek tworzy duże, błyszczące liście. Pąki liściowe są na początku intensywnie czerwone, co sprawia, że roślina jest niezwykle dekoracyjna. Znosi chwilowe przesuszenie, ale lepiej go nie przelewać. W domowych warunkach rzadko choruje, wymaga regularnego zasilania nawozami.

Epipremnum złociste 'N’joy’ – to szczególna odmiana popularnego pnącza. Charakteryzuje się drobnymi listkami o białych, nieregularnych przebarwieniach, które często zlokalizowane są przy brzegu blaszki liściowej. Wymaga miejsca półcienistego oraz wysokiej wilgotności powietrza. Rośnie stosunkowo wolno, ale ładnie się zagęszcza.

Monstera Adansona – to bliska kuzynka najpopularniejszej monstery. Charakteryzuje się niewielkimi liśćmi, które są silnie powcinane. Przypominają szwajcarski ser. Monstera rośnie dość szybko, wymaga zasilania nawozami. Można prowadzić ją w formie piennej, przy palikach. Nie znosi przelewania, dlatego należy zapewnić jej lekką mieszankę podłoży, aby odprowadzić nadmiar wody.

Kwitnące rośliny doniczkowe

Rośliny mogą tworzyć niezwykłe kwiaty w warunkach domowych, wystarczy odrobina pielęgnacji oraz stosowanie odpowiednich nawozów. Poznaj kwiaty doniczkowe do domu, poniżej popularne nazwy i odmiany.

Grudnik, inaczej kaktus Bożego Narodzenia – roślina to sukulent, który kwitnie, kiedy noce są długie. Często jest elementem świątecznego wystroju wnętrz, podobnie jak gwiazda betlejemska. Tworzy zwisające kwiaty o wielu płatkach korony. Występują w różnych wariantach kolorystycznych, dobrze znoszą suche powietrze i wybaczają nieregularne podlewanie.

Cyklamen perski – roślina o pięknych kwiatach i ozdobnych liściach. Tworzy wzniesione pędy, na których końcach pojawiają się barwne płatki korony. Cyklamen może kwitnąć wielokrotnie, jeśli jest podlewany od dołu. Wystarczy wlać wodę do podstawki lub do osłonki. Inny sposób podlewania może grozić gniciem pędów kwiatowych.

Anturium 'Crimson Love’ – unikalna odmiana znanej rośliny doniczkowej. Tworzy nietypowy kwiat, który składa się z pochwy liściowej oraz kolby. Zielono-różowy liść wznosi się nad zielonymi blaszkami liściowymi.

Rośliny doniczkowe o nietypowych liściach lub pędach

Zdarzają się rośliny doniczkowe, które mają oryginalną budowę liści. Poniżej kilka przykładów ciekawych gatunków, które są dość łatwe w uprawie.

Ceropegia woodii – inaczej zwana łańcuszkiem serc. Tworzy drobne, mięsiste listki w kształcie serca. Pędy rosną bardzo szybko, zwisają lub pną się po podporze.

Starzec „sznur pereł” – sukulent, który doskonale czuje się w miejscach o dużej wilgotności powietrza. Tworzy liście, które mają postać okrągłych lub owalnych kuleczek. Ciekawie prezentuje się w wysokich doniczkach.

Oplątwy – niezwykle oryginalne rośliny, które do wzrostu nie potrzebują podłoża. Mogą leżeć na podstawkach lub zwisać z sufitu. Wystarczy regularnie spryskiwać je wodą.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij