3 kroki do ekologicznego ogrodu

3 kroki do ekologicznego ogrodu – czas je poznać

Stworzenie ekologicznego ogrodu to marzenie wielu osób. Ale jego wprowadzenie w życie wcale nie musi być w sferze marzeń, bo w kilku krokach można je zrealizować. Czas je poznać i wcielić swoje plany w czyn. Poznajcie 3 kroki do ekologicznego ogrodu.

O czym należy pamiętać przy tworzeniu ekologicznego ogrodu?

Eko ogród zawsze należy tworzyć w symbiozie z naturą. To znaczy, że powinien współgrać z otaczającą przyrodą, nie powodować jej degradacji, np. przez stosowanie chemicznych oprysków, a także z zachowaniem wcześniej rosnących roślin. Na pewno warto zachować stare drzewa, choć o wycinkę na działce budowlanej można się postarać, to jeśli drzewo znajduje się z tyłu podwórka, to na pewno warto je zachować, bo jest cenne dla ekosystemu. Projektując ogród należy przynajmniej w części uwzględnić te rośliny, które wcześniej rosły na danym terenie. Można je oczywiście uzupełnić o rośliny ozdobne. Ekologiczny ogród, to taki, który przyjazny jest zwierzętom. Nie można w nim zatem sadzić gatunków, które są groźne czy szkodliwe dla ekosystemu, czy mogą być trujące dla zwierząt domowych. Ważne jest także zapewnienie oszczędności wody i założenie zbiornika na deszczówkę. Czas zatem poznać 3 kroki do ekologicznego ogrodu.

Krok 1: Założenie trawnika z łąką kwietną

Oczywiście zwykle zaczyna się od prac ziemnych. Trzeba je wykonać, ale warto pamiętać, że błędem w przypadku ogrodu ekologicznego jest nawożenie nowej ziemi, bo to ingeruje w istniejący ekosystem. Zatem należy po prostu usunąć chwasty i zapewnić odpowiednie warunki dla roślin, na które chce się postawić. Można glebę spulchnić i napowietrzyć, aby trawnik mógł lepiej rosnąć. Warto wybrać łąkowy gatunek trawy i stworzyć w ogrodzie łąkę kwietną. Ta ostania jest ważnym elementem, gdyż zapewnia pyłek i nektar dla pszczół. Takiej łąki nie kosi się przez cały okres wegetacji. Można więc powiedzieć, że to ogród dla leniwych, choć na pewno efekt rosnących w ogrodzie maków, niezapominajek, nagietków lekarskich, słoneczników jest zapierający dech. Można też postawić na kwiaty mieczyków. Melisa, mięta i pszczelnik mołdawski będą rajem dla pszczół. Mieczyki kwiaty o różnych odmianach potrzebują dobrej, żyznej i przepuszczalnej gleby, a także słonecznego stanowiska, podobnie jak inne rośliny przeznaczone na łąkę kwietną. Celem tworzenia łąki kwietnej jest odtwarzanie naturalnego ekosystemu, który został zachwiany przez działalność człowieka. Dzięki temu zapewnia się przetrwanie pszczołom, a jak wiadomo bez pszczół nie ma życia.

ogród

Krok 2: Stworzenie miejsca na kompostownik i wytwarzanie własnego nawozu

Oczywiście poza łąką, która raczej jest samowystarczalna, można postawić na rośliny ozdobne, które będą potrzebowały pomocy i nawożenia. Dlatego warto stworzyć w eko ogrodzie kompostownik. Posłuży on również do nawożenia ogródka warzywnego. Dzięki temu można uprawiać własne warzywa bez oprysków. Kompostownik można stworzyć samodzielnie albo zdecydować się na gotowy model. Potem wystarczy już tylko ziemia ogrodowa, piasek, resztki pokarmowe takie jak skorupki jaj, obierki, czyste gazety, fusy kawy czy herbaty, ścięta trawa, liście i już można tworzyć świetne paliwo dla roślin ogrodowych, zawierające cenne składniki odżywcze.

Krok 3: Postaw na elementy, które będą współgrać nie tylko z otaczającą florą, ale i fauną

Warto również do eko ogrodu wybrać takie elementy, które będą sprzyjały symbiozie z fauną, a więc nie tylko owadami, ale i ptakami czy innymi zwierzętami. Żywopłot będzie świetnym wyborem, bo może stanowić schronienie dla wielu gatunków. Tu swoje gniazdko może umościć sobie jeż, ale żywopłot jest też miejscem bytowania ptaków. Można też wykorzystać kłody drewna, które również mogą stać się mieszkaniem dla zwierząt. Warto pamiętać, że pokrzywy w ogrodzie są potrzebne, gdyż nie tylko mogą mieć lecznicze działanie, ale stanowią również pokarm dla motyli. W eko ogrodzie możesz zasadzić także krzewy i drzewa owocowe. Owoce będą nie tylko odpowiednie na przetwory, bo mogą być także cennym pokarmem dla wielu gatunków zwierząt.

Ekologiczny ogród odpowiednio prowadzony będzie zaproszeniem dla wielu gatunków fauny, ale również pozwoli odbudować nieco ekosystem. W miastach ciągle dochodzi do degradacji środowiska naturalnego. Warto zatem zadbać o nie chociaż w przydomowym ogrodzie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij